Ciechanowiec Online

Subiektywny Niecodziennik

XL Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego

Dyrekcja Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu ma zaszczyt zaprosić na XL Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego – edycja jubileuszowa, który odbędzie się w dniach 4 -5 grudnia 2021 r.

Głównym celem Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego jest kultywowanie zwyczaju, przekaz i prezentacja zanikającej umiejętności grania na instrumentach pasterskich we wszystkich regionach Polski, gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują oraz w tych krajach europejskich, gdzie jest ona kultywowana w środowiskach wiejskich. Popularyzacja poprzez przekazy medialne instrumentów i melodii muzyki ludowej, powoduje, że jest to jedna z nielicznych imprez kulturalnych w naszym kraju pielęgnująca stare tradycje polskiego ludu i polskiego chrześcijaństwa zachowana w nieskażonej postaci. Weszło już do zwyczaju, że Konkurs każdego roku odbywa się w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w pierwszą sobotę i niedzielę grudnia. Można wtedy zobaczyć i usłyszeć dawne instrumenty pasterskie oraz tradycyjne melodie. Trzydzieści dziewięć lat istnienia Konkursu uratowało od zapomnienia muzykę pasterską oraz unikatowe już instrumenty. Gra na instrumentach pasterskich jest dla uczestników formą aktywnego uczestnictwa w kulturze, przekazywana z pokolenia na pokolenie, angażując do udziału całe rodziny, co wpisało się już na stałe w życie kulturalne regionu. Międzynarodowy zasięg Konkursu podnosi jego rangę i pozwala rok rocznie zapraszać kolejnych instrumentalistów z różnych części Europy.

W XL Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego uczestniczyć będzie ok. 170 instrumentalistów z Litwy, Słowacji, Estonii, Szwajcarii  oraz z Kaszub, Podhala, Beskidu Śląskiego, Kurpi, Wielkopolski, Lubelszczyzny, Podlasia, Mazowsza, Warmii i Mazur.

4 grudnia odbędą się przesłuchania w kategorii: ligawki – dzieci do lat 10, dzieci do lat 17, dorośli do 64 lat, seniorzy powyżej 65 roku życia, trombity, bazuny, rogi pasterskie oraz inne instrumenty pasterskie – dzieci i młodzież oraz dorośli. Między przesłuchaniami odbywać się będą koncerty zespołów folklorystycznych polskich i zagranicznych. 5 grudnia po Mszy Świętej w intencji uczestników Konkursu celebrowanej przez Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej odbędą się koncerty laureatów, wręczenie dyplomów oraz nagród. Po uroczystościach rozstrzygnięcia Konkursu planowany jest Koncert Galowy Zespołu „Alphorn Experience” ze Szwajcarii.

 

Współorganizatorami Konkursu są Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Patronat nad Konkursem objęli Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Patronat Duchowy nad Konkursem sprawuje Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej JE Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk.

Źródło: