Ciechanowiec Online

Subiektywny Niecodziennik

Dom – wystawa w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Dom – wystawa Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej

Już od 8 lipca Politechnika Białostocka zaprasza na wystawę DOM w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Wystawa prezentuje dokonania artystyczne wykładowców z Katedry Sztuk Projektowych Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Artyści z Katedry Sztuk Projektowych Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotowali wystawę zatytułowaną „Dom”, gdzie symbolicznie przedstawiają ich rozumienie tego zjawiska.

W przedsięwzięciu uczestniczy 11 artystów, architektek i architektów, którzy zajmują się różnymi dziedzinami sztuki: Anna Ciżewska-Czarnecka, Jan Godlewski, Radosław Górski, Aleksandra Jakuć, Katarzyna Kowal, Marta Kruk, Tatiana Misijuk, Jarosław Perszko, Justyna Sołomianko, Justyna Zalewska-Grycuk z Katedry Projektowania Architektonicznego , a także gościnnie Eliza Proszczuk. Wydarzeniu towarzyszy katalog zaprojektowany przez Bogdana Supruna,

W trzech przygotowanych strefach widzowie znajdą wizerunki i przedmioty nawiązujące do pojmowania domu nie tylko jako miejsca zamieszkania, ale także jako przestrzeni, kontynuacji i czerpania inspiracji z regionalnego dziedzictwa Podlasia, jego wielokulturowości, duchowości, tradycji architektury i sztuki, takich jak wzory ornamentalne drewnianej architektury i mebli, czy tkanina dwuosnowowa. Wystawa jest przykładem nowoczesnego projektowania i sztuki opartych o lokalną tradycję.  Znajdą się tu, stworzone specjalnie do tej prezentacji, przedmioty interaktywne, zapraszające publiczność do własnych działań. Projektowi towarzyszy katalog z tekstem historyczki sztuki Doroty Perszko.

Miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Legionowa 2

Termin: 8 lipca-14 sierpnia 2022

Kuratorka: Eulalia Domanowska

Aranżacja wystawy: Justyna Sołomianko

Moim zdaniem, akurat tego mebla – ławy, czy tam jeżdżącego stolika (nie wiem, jak to tam artystycznie określono) to bym się bardzo bał w moim domu – np. ze względu na dzieci lub chorobę, czy tam nawet „po użyciu”, bo to niechcący się nieźle okaleczyć można.
Ale to tylko zdjęcie. Być może się mylę.
Uważam że sztuka dla domu powinna być użyteczna, w miarę piękna i bezpieczna, więc daję minus-1000 za ten projekt. Ale zachęcam do obejrzenia wystawy. Trzeba mieć swoje zdanie. Obejrzeć – wyciągnąć wnioski.
Janusz Szcześniak