Alergik kupuje używane mieszkanie

   Na różne postacie alergii cierpi nawet 40 procent Polaków. 9 milionów ma alergiczny katar, a 5,5 miliona osób skarży się na objawy astmy. Rzadko jednak dolegliwości alergiczne są brane pod uwagę przy poszukiwaniu mieszkania. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród agentów biur nieruchomości Metrohouse i Partnerzy Nieruchomości.

   Zakup mieszkania z drugiej ręki przez alergika stanowi nie lada wyzwanie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z różnego rodzaju niebezpieczeństw, jakie mogą się pojawić w nowo nabytym mieszkaniu. Roztocza kurzu domowego, alergeny zwierzęce, pleśń, a także nieodpowiednia lokalizacja mogą wpłynąć na standard zamieszkiwania osoby uskarżającej się na dolegliwości alergiczne. Czasem niewłaściwie dokonany wybór jest na tyle uciążliwy i groźny dla zdrowia alergika, że gdy minie pierwszy entuzjazm wywołany zakupem mieszkania i nastąpi po nim kilka miesięcy alergicznych męczarni, nadchodzi czas refleksji i zastanowienia, który w prostej linii prowadzi do ponownego wystawienia mieszkania do sprzedaży. Według agentów Metrohouse i Partnerzy Nieruchomości klienci bardzo rzadko pamiętają o zwracaniu uwagi na przyjazność mieszkania dla osób ze skłonnościami do alergii, jeszcze rzadziej otwarcie mówią o swoich alergicznych przypadłościach.

- Ukrywanie przed pośrednikiem skłonności alergicznych to lekkomyślność. Przy wyborze mieszkania alergik musi pamiętać o dokładnym obejrzeniu mieszkania i okolicy pod kątem źródeł występowania alergenów. Przydatna będzie także wiedza o zastosowanym w lokalu systemie wentylacji i ogrzewania, mówi Anna Włoszek z videoportalu JaAlergik.pl. – W mieszkaniu mogą występować wszelkiego rodzaju alergeny oraz substancje podrażniające, których źródłem są materiały budowlane (np. lakiery i kleje), wyposażenie domu, powodująca rozwój pleśni niewłaściwie działająca wentylacja. Równie ważna jest okolica, w której znajduje się mieszkanie - drzewa i rośliny rosnące przed budynkiem, czystość powietrza. Główne zanieczyszczenia - dwutlenek siarki i dwutlenek azotu, sprzyjają nasileniu astmy i zapaleniu błony śluzowej nosa oraz wywołują choroby spojówek.

Jeśli dodatkowo potencjalny nabywca-alergik jest uczulony na roztocza kurzu domowego, konsekwentnie powinien unikać poszukiwania mieszkań w starych kamienicach. Tam obecność roztoczy kurzu domowego jest niemal gwarantowana. Partery, a zwłaszcza te pod którymi znajdują się zawilgocone piwnice, to również nie jest dobry wybór dla alergika. Specjaliści z portalu JaAlergik.pl radzą unikać mieszkań słabo nasłonecznionych i rzadko wietrzonych: - Stary, zawilgocony i z widocznymi śladami grzyba na ścianach lokal z pewnością szybko spowoduje nasilenie objawów alergicznych, dodaje Anna Włoszek.

Agenci nieruchomości znają zagrożenia wynikające z niewłaściwego wyboru mieszkania przez alergika, ale przyznają, że nie spotykają się często z przypadkami, kiedy wybór mieszkania jest podyktowany alergicznymi przypadłościami najemcy: - Przez pięć lat mojej pracy w nieruchomościach nie zdarzyło mi się obsługiwać takiego klienta, mówi Anna Pawlukiewicz, pośredniczka Metrohouse. – Chociaż klienci o to nie pytają, my jednak staramy się zwrócić uwagę na wszelkie aspekty komfortu życia w proponowanych mieszkaniach. Nie sądzę, aby na przykład dla alergika dogodnym miejscem zamieszkania były np. okolice wyścigów konnych lub parku z drzewami lipy. O wszystko wolę zapytać klienta, polecam dokładnie obejrzeć okolicę - dodaje pośredniczka.

Czasem pośrednikom przy identyfikacji potencjalnych zagrożeń dla alergika pomaga… własna alergia. – Moja własna alergia przydaje mi się w pracy, mówi Katarzyna Krzemińska z firmy Partnerzy Nieruchomości. – Od razu wychwytuję wiele zagrożeń; po wejściu do domu lub mieszkania da się wyczuć, czy jest grzyb, jeśli jest duże natężenie roztoczy kurzu domowego to zaraz zaczyna się kichanie. Chodząc po mieszkaniu rozpoznaję również zastosowane technologie i materiały, bo przecież wiele z nich to groźne dla zdrowia środki chemiczne stosowane kiedyś w budownictwie. Z łatwością rozpoznaję też mieszkania alergików, którzy zamiast wykładzin i dywanów stosują posadzki ceramiczne umożliwiające łatwiejsze utrzymanie czystości.

Dodatkowym problemem dla poszukujących mieszkań alergików może być obecność zwierząt zamieszkujących nieruchomość z poprzednimi właścicielami. Najbardziej uczulającymi alergenami odzwierzęcymi są sierść, naskórek i ślina zwierząt. Wszystkie te alergeny utrzymują się w mieszkaniach dosyć długo i choć niektórzy są przekonani, że wystarczy gruntownie odświeżyć mieszkanie przed wprowadzeniem, by pozbyć się alergenów, to specjaliści nie podchodzą do tego pomysłu zbyt entuzjastycznie – Osobiście uważam, że alergikowi rozsądniej jest kupić lokal, w którym nigdy nie mieszkały zwierzęta, tym bardziej, że np. mieszkanie z kocimi alergenami nasila takie objawy alergii jak nieżyt nosa, czy zapalenie spojówek. Po co ryzykować swoim zdrowiem? – dodaje Anna Włoszek.

I najważniejszy dylemat dla każdego alergika poszukującego mieszkania – lokalizacja. Mieszkania położone w centrum miast, w pobliżu ruchliwych szlaków komunikacyjnych gwarantują duże stężenie zanieczyszczeń, w tym spalin samochodowych, przede wszystkim spalin z silników Diesla, które są coraz powszechniej występującymi alergenami. Centrum miasta to także kurz – zmora osób uczulonych na roztocza kurzu domowego. Może więc osiedle na przedmieściach? Nowe budownictwo niesie za sobą znacznie mniej zagrożeń, jednak lokalizacja osiedli w pobliżu kompleksów zieleni, lasów, parków, wzmaga zagrożenie pyłkami roślin.

Partnerzy Nieruchomości sp. z o.o.
Metrohouse S.A.


Tekst powstał w ramach akcji „Nie daj się alergii” koordynowanej przez redakcję videoportalu JaAlergik.pl
www.JaAlergik.pl.


Napisane przez cc_admin dnia marzec 24 2010 15:22:47 · 0 komentarzy · 4679 czytań · Drukuj

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Polecamy strony:

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie

PORTAL POŚWIĘCONY POLSKIM BOHATEROM, POLSKIEJ HISTORII ORAZ POLSKOŚCI

FUNDACJA PAMIĘTAMY - O DOBRĄ PAMIĘĆ
ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Reklamy:

Niezapominajka - Gospodarstwo agroturystyczne - Kozarze 3A

Gospodarstwo Agroturystyczne Bożena i Mateusz Rutkowscy

Sprzedam działkę 4000m2 - 602 117 367

Stal-Trans usługi dźwigowe i transportowe

Ostatnio w galerii:

92
91
90
89
88

Losowo z galerii:

Losowy artykuł:

Odczulanie małego alergika

Alergia to nie wyrok. Są różne sposoby by z nią walczyć. Jednym z najbardziej znanych jest odczulanie, czyli zastosowanie specjalnych szczepionek. Czy to bezpieczna metoda dla małych alergików?

Kategoria: "Wszystko, co chcecie wiedzieć o alergii"IX Zjazd Absolwentów 2014

Nasze strony:

Niezapominajka-Gospodarstwo Agroturystyczne

FHU Daniel Wyszyński - Ciechanowiec

Kwatera nad Bugiem

CHARON Całodobowy Zakład Pogrzebowy

Ex Dystans 532 545 407

... i czasopisma:

blogmedia24.pl

niepoprawni.pl

blogpress.pl

naszeblogi.pl

Republika Blogerów

Portal Informacyjny KMN | Niezależne informacje z Polski i Świata

Nasz Dziennik

Gazeta Polska

Niezależna.pl - strefa wolnego słowa

Niezależna Gazeta Polska - Nowe Państwo

stefczyk.info

Codziennie ważne informacje ze świata polityki

Tygodnik Do Rzeczy

Telewizja Republika

Polska Niepodległa

Stanisław Michalkiewicz

Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski

Fronda.pl - portal poświęcony

www.piotrskarga.pl

Bibuła - pismo niezależne

Najwyższy Czas!

Burzowe info:

Mapa burzowa PolskiLinki z Ciechanowca:

Miejski Portal Internetowy

Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej

ZSOiZ

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka

Zapraszamy do hotelu i restauracji Nowodwory

ciechanowiec.media.pl

Młyn Ciechanowiec - tradycyjna polska mąka

Koło Wędkarskie nr 87 JAZGARZ w Ciechanowcu

Regionalne:

Katolickie Radio Podlasie

Wrota Podlasia

Gazeta Współczesna

Kurier Poranny

Kontakty - Tygodnik Regionalny

Głos Siemiatycz

Nr 1 w powiecie wysokomazowieckim

Powiatowy Urząd Pracy w Wysokiem Mazowieckiem

Mendom STOP!

MENDOM STOP!

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Radio Wnet

Żołnierze Wyklęci - zapomniani bohaterowie

Musimy się na nowo policzyć - Anna Walentynowicz

Instytut Pamięci Narodowej

Muzeum Powstania Warszawskiego

Poland - Polska

Narodowe Siły Zbrojne

Przegląd Narodowy e-kolekcja

Niezłomni - niepoprawna politycznie historia Polski

kresy24.pl

Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa

Stowarzyszenie Wspólnota Polska

O obrazach i słowach. Kontekst decyduje o znaczeniu fotografii.

Znajomi:Dietetyk Online

Domenomania.pl - profesjonalne usługi internetowe

Podziwiani:Włącz radio retro:

Przydatne:

Otwarte zasoby edukacyjne AGH w Krakowie

Legalnie. Libre Office.


Ciechanowiec OnLine 2006 - 2019
...
Prawa autorskie należą do autorów i/lub redakcji portalu ciechanowiec.info.
Przedruk, reprodukcja, powielanie na potrzeby komercyjne
bez zgody właściciela praw autorskich są zabronione.
...
Redakcja ciechanowiec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, wpisów użytkowników w shoutbox, komentarzy na forum, pod newsami, artykułami, zdjęciami, wpisami na facebook i innych portalach społecznościowych.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.06 | 22,313,842 Unikalnych wizyt | jQ Blog