Materace - do koloru, do wyboru

Materace - do koloru, do wyboru

Antyalergiczna pościel nie gwarantuje całkowitego pozbycia się alergenów z łóżka. Równie ważny jest wybór odpowiedniego materaca. Na rynku dostępna jest cała gama produktów przeznaczonych dla alergików. Jak kupić dobry materac?

Regularne i częste pranie pościeli nie ograniczy kontaktu z alergenami w łóżku. "Niestety przy silnych alergiach takie rozwiązanie nie wystarcza. Podejście do eliminacji alergenów z otoczenia osoby uczulonej powinno być bardziej kompleksowe. Tutaj decyzją jest zakup specjalnie dobranego materaca" - wyjaśnia Adam Dzielnicki z Firmy Meble Gama. Jednak zdaniem Tomasza Rozmiarka z Salonu Snu Morfeusz, niewielu ludzi pyta o specjalne materace dla alergików. "Raczej wybierają materac z zdejmowanym pokrowcem, który można wyprać co jakiś czas" - tłumaczy. Dobry sprzedawca jednak powinien dowiedzieć się w rozmowie z klientem czego potrzebuje i pomóc mu przy wyborze. Przy zakupie materaca dla osoby z alergią powinno się zwrócić szczególną uwagę nie tylko na pokrowiec, ale również na materiały z jakich jest wykonany - one również uczulają. Warto zapamiętać, że włókna paproci, wełna, lanolina, lateks - to lista materiałów, które mogą przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznej.

Przegląd materaców

W sklepach dostępne są materace wykonane z różnych materiałów - najczęściej sztucznych, rzadziej z naturalnych. Warto znać ich właściwości, by dokonać odpowiedniego wyboru.

Materace wykonane z surowców naturalnych

Według producentów, alergicy nie powinni wybierać materaców wykonanych z naturalnych surowców takich jak wełna, końskie włosie i trawa morska. "Najlepszym materacem dla alergika jest materac, w którym jest jak najmniej lub w ogólnie nie ma produktów naturalnych, pochodzenia zwierzęcego. Produkty te stanowią doskonałe środowisko, w połączeniu z potem i innymi wydzielinami, dla rozwoju mikroorganizmów, roztoczy, pleśni i grzybów" - uważa Seweryn Kuchta z Salonu Łóżka i Materacy FEST. Ponadto tkaniny materacowe wykonane z naturalnych materiałów nie mają odpowiednich właściwości, by były polecane alergikom. Olgierd Szarkowski z firmy Merita argumentuje, że takie materiały mają niską odporność na zabrudzenia, nie odpychają kurzu, nie posiadają właściwości antystatycznych i trudnej jest je doprać. Jedynym naturalnym materiałem polecanym przez producentów jest bawełna, z której wykonują np. ochraniacze na materace.

Materace sprężynowe

Zawierają one sprężyny, utwardzenie dolne i górne. Można spotkać materace sprężynowe bonnelowe (zwykłe sprężynowe) i kieszeniowe (mają umieszczone sprężyny w tzw. kieszonkach wykonanych z bawełny lub z tkaniny polipropylenowej). Producenci uważają, że takie materace nie przysłużą się zdrowiu alergika. Problem wyjaśnia Seweryn Kuchta: "Nie są one wskazane dla alergików, ponieważ są puste w środku. Naskórek przenika pomału do środka razem z potem. Po pewnym czasie w takim materacu możemy sobie wyhodować np. pleśń. Zarodniki grzybów są bardzo malutkie - z łatwością przenikają na zewnątrz i mogą uczulać."

Materace wypełnione pianką

Mogą być wykonane z pianki wysokoelastycznej lub w połączeniu z pianką termoelastyczną. Posiadają mniej powierzchni na osiadanie roztoczy i innych alergenów. Producenci polecają takie materace alergikom, ponieważ stanowią niekorzystne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów, świetnie przepuszczają powietrze i wilgoć. "Dodatkowym atutem jest to, że lepiej dostosowują się do kształtu ciała i świetnie podtrzymują nasz kręgosłup" - argumentuje Seweryn Kuchta.

Materace lateksowe

Jego dużą zaletą jest to, że uniemożliwia on rozwój niekorzystnych dla alergika bakterii, roztoczy itp. Jednak materac lateksowy jest różnie postrzegany przez producentów. Część uważa, że nie jest on odpowiedni dla alergików, ponieważ znajduje się na liście substancji uczulających. "Materac lateksowy powinien być dosyć bezpiecznym rozwiązaniem dla większości alergików. Lecz należy pamiętać, że lateks jest także substancją pochodzenia naturalnego, a w ostatnich czasach następuje bardzo duży wzrost zapotrzebowania na wyroby lateksowe (np. jednorazowe rękawice, prezerwatywy, itp.), co powoduje modyfikacje w hodowli drzew kauczukowych. Surowiec wykorzystywany do produkcji lateksu zawiera po takich modyfikacjach dużo więcej białek, a to powoduje, że wzrasta potencjał uczuleniowy tej substancji użytej do produkcji danego wyrobu" - tłumaczy Adam Dzielnicki z Firmy Meble Gama. Na temat reakcji alergicznych wywołanej przez wyroby z lateksu wypowiada się dr nauk medycznych Zbigniew Liber w filmie "Alergia na lateks".

Jednak większość producentów jest zdania, że materace lateksowe nie wywołują alergii. Argumentem jest to, że jeśli nie ma się bezpośredniego kontaktu z lateksem, a materac jest zawsze w pokrowcu, to nie spowoduje on uczulenia. "W procesie wulkanizacji bloki do materaców lateksowych są myte i czyszczone, a w wysokiej temperaturze są niszczone proteiny odpowiedzialne za wywoływanie alergii" - tłumaczy Olgierd Szarkowski z Firmy Merita.

Dla spokoju ducha, lepiej przed zakupem materaca dowiedzieć się, czy nie posiada się alergii na lateks. Ciekawostką jest, że materace lateksowe są mieszaniną lateksu naturalnego i syntetycznego lub są zrobione w 100% z lateksu syntetycznego. Materace ze 100% lateksu naturalnego prawie nie występują na rynku.

Rady dla kupujących

Adam Dzielnicki udzielił kilka rad dotyczących kupna materacu, które z pewnością przydadzą się alergikom:

1. Przed zakupem warto dowiedzieć się na co przyszły użytkownik materaca jest uczulony, aby wyeliminować te materace, które posiadają w swej budowie materiały zawierające uczulające składniki
2. Należy zwrócić uwagę na to, czy materac posiada zdejmowany pokrowiec z tkaniny antyalergicznej. Jest to bardzo ważne, aby taka czynność była przewidziana konstrukcyjnie, gdyż umożliwia to systematyczne pranie takiego pokrowca, co eliminuje wszelkiej maści roztocza (i ich pozostałości) i grzyby.
3. Dla osób, które są uczulone na wełnę bądź trawy dobrym wyborem jest zakup materaca piankowego wraz ze zdejmowanym pokrowcem np. anty-roztoczowym.
4. Warto spytać sprzedawcę o to, czy dany wyrób posiada opinię kliniczną potwierdzającą właściwości antyalergiczne produktu.

Cenne wskazówki

Równie ważne jak zakup materaca jest dbanie o to, żeby zachował swoje właściwości. Istotne jest częste pranie pokrowca materacu, ponieważ roztocza żywiąc się martwym naskórkiem wydzielają odchody, które uczulają. Olgierd Szarkowski podpowiada, że oprócz prania pokrowców, można również wyczyścić wnętrze materaca przy pomocy pary wodnej. Służy do tego parowniczka, która w temperaturze - 120 stopni C zabija wszystkie drobnoustroje. Należy również pamiętać o dokładnym wysuszeniu materaca przed ponownym założeniem pokrowca. Unikniemy w ten sposób powstania pleśni. Jednak parowniczki można używać tylko do materaców lateksowych, innych nie da się w 100% wysuszyć.

Większość producentów zaznacza, że dobry materac posłuży alergikowi przez wiele lat. Dlatego warto podejść do zakupów z rozwagą - dokładnie pytać się sprzedawców o właściwości materaca i rodzaj materiału, z którego jest zrobiony. Jeśli podejdzie się do tego z rozwagą, to z pewnością taka inwestycja zwróci się szybko w postaci zdrowego i spokojnego snu.

Red. Anna Włoszek

Artykuł publikowany jest w cyklu "Wszystko, co chcecie wiedzieć o alergii" przy współpracy z videoportalem www.JaAlergik.pl w ramach ogólnopolskiej akcji "Nie daj się alergii".

Napisane przez cc_admin dnia styczeń 25 2010 19:47:45 · 0 komentarzy · 3978 czytań · Drukuj

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Polecamy strony:

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie

PORTAL POŚWIĘCONY POLSKIM BOHATEROM, POLSKIEJ HISTORII ORAZ POLSKOŚCI

FUNDACJA PAMIĘTAMY - O DOBRĄ PAMIĘĆ
ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Reklamy:

Niezapominajka - Gospodarstwo agroturystyczne - Kozarze 3A

Gospodarstwo Agroturystyczne Bożena i Mateusz Rutkowscy

Sprzedam działkę 4000m2 - 602 117 367

Stal-Trans usługi dźwigowe i transportowe

Ostatnio w galerii:

92
91
90
89
88

Losowo z galerii:

Losowy artykuł:

Łukasz Hajduczenia - artysta o podlaskich korzeniach.
   Urodził się i wychowywał w Toruniu, gdzie zdobył pierwsze szlify muzyczne. W rodzinnym mieście ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I-go i II-go stopnia, ucząc się gry na skrzypcach, altówce i śpiewu. Wyrósł w kręgu religii i kultury prawosławnej...
Kategoria: Ludzie, których warto poznać



IX Zjazd Absolwentów 2014

Nasze strony:

Niezapominajka-Gospodarstwo Agroturystyczne

FHU Daniel Wyszyński - Ciechanowiec

Kwatera nad Bugiem

CHARON Całodobowy Zakład Pogrzebowy

Ex Dystans 532 545 407

... i czasopisma:

blogmedia24.pl

niepoprawni.pl

blogpress.pl

naszeblogi.pl

Republika Blogerów

Portal Informacyjny KMN | Niezależne informacje z Polski i Świata

Nasz Dziennik

Gazeta Polska

Niezależna.pl - strefa wolnego słowa

Niezależna Gazeta Polska - Nowe Państwo

stefczyk.info

Codziennie ważne informacje ze świata polityki

Tygodnik Do Rzeczy

Telewizja Republika

Polska Niepodległa

Stanisław Michalkiewicz

Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski

Fronda.pl - portal poświęcony

www.piotrskarga.pl

Bibuła - pismo niezależne

Najwyższy Czas!

Burzowe info:

Mapa burzowa Polski



Linki z Ciechanowca:

Miejski Portal Internetowy

Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej

ZSOiZ

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka

Zapraszamy do hotelu i restauracji Nowodwory

ciechanowiec.media.pl

Młyn Ciechanowiec - tradycyjna polska mąka

Koło Wędkarskie nr 87 JAZGARZ w Ciechanowcu

Regionalne:

Katolickie Radio Podlasie

Wrota Podlasia

Gazeta Współczesna

Kurier Poranny

Kontakty - Tygodnik Regionalny

Głos Siemiatycz

Nr 1 w powiecie wysokomazowieckim

Powiatowy Urząd Pracy w Wysokiem Mazowieckiem

Mendom STOP!

MENDOM STOP!

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Radio Wnet

Żołnierze Wyklęci - zapomniani bohaterowie

Musimy się na nowo policzyć - Anna Walentynowicz

Instytut Pamięci Narodowej

Muzeum Powstania Warszawskiego





Poland - Polska

Narodowe Siły Zbrojne

Przegląd Narodowy e-kolekcja

Niezłomni - niepoprawna politycznie historia Polski

kresy24.pl

Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa

Stowarzyszenie Wspólnota Polska

O obrazach i słowach. Kontekst decyduje o znaczeniu fotografii.

Znajomi:



Dietetyk Online

Domenomania.pl - profesjonalne usługi internetowe

Podziwiani:



Włącz radio retro:

Przydatne:

Otwarte zasoby edukacyjne AGH w Krakowie

Legalnie. Libre Office.


Ciechanowiec OnLine 2006 - 2019
...
Prawa autorskie należą do autorów i/lub redakcji portalu ciechanowiec.info.
Przedruk, reprodukcja, powielanie na potrzeby komercyjne
bez zgody właściciela praw autorskich są zabronione.
...
Redakcja ciechanowiec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, wpisów użytkowników w shoutbox, komentarzy na forum, pod newsami, artykułami, zdjęciami, wpisami na facebook i innych portalach społecznościowych.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.07 | 22,304,397 Unikalnych wizyt | jQ Blog