Ostatni okres życia i śmierć "Młota"

Ostatni okres życia i śmierć „Młota"

   Zimę 1948/1949 r. kpt. "Młot" spędził w leśnych obozowiskach w lesie rudzkim. Zatrzymał przy sobie niespełna dziesięcioosobową grupę podkomendnych, resztę przekazując "Huzarowi" i "Brzaskowi". Część ludzi, którzy pozostali z "Młotem", obozowała w leśnej ziemiance koło wsi Radziszewo - Sieńczuch. Byli wśród nich jego starzy i wypróbowani towarzysze broni. "Młot" natomiast obozował z ziemiance na wysokości wsi Czaje - Wólka. Zostawił przy sobie tylko trzech ludzi - braci Ryszarda, Czesława i Leopolda Dybowskich, którzy wcześniej służyli przez kilka miesięcy w oddziale "Huzara". W okresie tym przestrzegał bardzo surowo zasad konspiracji - jego obozowisko znane było tylko nielicznym osobom (nawiasem mówiąc dysponował w lesie rudzkim kilkoma ziemiankami i większość odwiedzających go nie wiedziała, czy to jest rzeczywiście jego główne obozowisko). Ograniczył też ilość akcji zbrojnych. Żywność dostarczali zaprzyjaźnieni mieszkańcy wsi Czaje - Wólka. Warunki bytowania partyzantów były bardzo surowe. Główna ziemianka usytuowana była w takiej gęstwinie starych świerków, że do ziemi w zasadzie nie dochodziło słońce. Przez las rudzki przewaliło się w okresie jesieni 1948 i wiosny 1949 r. kilka olbrzymich obław, podczas których setki żołnierzy KBW i funkcjonariuszy UB starannie przeczesywało teren, jednak nie zdołało wytropić miejsca postoju partyzantów.
   W tym czasie kpt. "Huzar" operował w powiecie Wysokie Mazowieckie na czele niedużego oddziału lotnego, a por. "Brzask" na nowo organizował siatkę i patrole partyzanckie na lewym brzegu Bugu, w powiecie sokołowskiem i siedleckiem. Z wiosną "Młot" planował reorganizację i połączenie sił. Zamiaru tego nie zdołał jednak już zrealizować. Zginął zupełnie nieoczekiwanie 27 VI 1949 r. na kolonii wsi Czaje Wólka, w przeddzień połączenia się z "Huzarem" w celu ponownego wyjścia w pole. Kpt. "Młot", nieuchwytny dla komunistów bohater Podlasia, za którego głowę UB wyznaczyło 100 tysięcy złotych nagrody i przeciwko któremu "nastawiono" setki agentów i informatorów, zginął nie w walce, lecz z ręki swego podkomendnego - Czesława Dybowskiego, chwilę wcześniej oddając śmiertelny strzał do Leopolda Dybowskiego.
   Do dziś mamy problem z oceną opisanego powyżej zdarzenia. Na obecnym etapie badań musimy jednak poprzestać na przyjęciu tezy, że do tragedii zakończonej śmiercią "Młota" doszło w wyniku nieporozumienia, które możemy sobie wytłumaczyć jedynie skrajnym wyczerpaniem psychicznym "ostatnich leśnych".
   Zwłoki "Młota" przeleżały bodaj dwa dni w zaroślach za gospodarstwem Siekluckich, nim Bronisław Godlewski zorganizował prowizoryczny pochówek w lesie Czartajówka koło wsi Czaje - Wólka. Dalszy rozwój wydarzeń wiąże się niewątpliwie z działalnością informatorów UB. Zwłoki "Młota" zostały wykopane przez funkcjonariuszy UB w dniu 13 VIII 1949 r., zabrane do Bielska Podlaskiego, a stamtąd prawdopodobnie do Białegostoku. Wszyscy uczestnicy pochówku, oprócz Godlewskiego, zostali aresztowani i skazani na wyroki kilkuletniego więzienia.
   Zachował się protokół z obdukcji zwłok dokonanej w PUBP w Bielsku Podlaskim. Wynika z niego, że Władysław Łukasiuk został zabity dwoma strzałami z broni krótkiej. Jeden postrzał otrzymał w klatkę piersiową, a drugi - zapewne dobijający - w głowę. Pierwszy strzał spowodował wylew wewnętrzny, drugi - uszkodzenie mózgu. Śmierć musiała nastąpić bardzo szybko.
   Co funkcjonariusze UB zrobili z ciałem "Młota" - nie wiadomo. Miejsce ostatniego spoczynku najsłynniejszego partyzanta Podlasia do dziś pozostaje nieznane, nie wiemy gdzie ubecy go zakopali.
   Śmierć "Młota" nie zakończyła walki ostatnich grup i patroli partyzanckich. Komendę nad pozostałością 6 Brygady Wileńskiej AK objął kpt. Kazimierz Kamieński "Huzar". Odbudował i zreorganizował oddział, dzieląc go na szereg niedużych lotnych patroli i kontynuował walkę z komunistami do jesieni 1952 r. (został ujęty przez UB w wyniku prowokacji i zdrady - tzw. "V Komendy WiN" - utworzonej przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i zamordowany 11 X 1953 r. w więzieniu w Białymstoku).

Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski

Napisane przez cc_admin dnia lipiec 19 2006 20:43:36 · 3 komentarzy · 13514 czytań · Drukuj

Komentarze

#1 | boy dnia lipiec 21 2006 09:57:24
Mam pytanie.Czy Kazimierz Krajewski i Tomasz Łabuszewski w swojej książce o " Młocie" tylko tyle napisali o jego śmierci?
#2 | cc_admin dnia lipiec 22 2006 07:52:57
To nie jest książka - jest to 48 - stronicowe wydanie okazjonalne i otrzymaliśmy zgodę Autorów na jego publikację, więc to zrobiliśmy. Natomiast książka (objętości Biblii) pt. "Łupaszka, Młot, Huzar" zawiera o wiele więcej różnych szczegółow.
Mogę też zdradzić, że Autorzy przygotowują następną publikację -pt. "Anatomia zdrady" - rzecz o krajowym wątku afery "V Komendy Win" i o zagładzie oddziału "Huzara".
#3 | jaros18 dnia grudzień 03 2013 19:37:01
no cóz tu pisać "Rejtan" część tajemnicy śmierci "MŁOTA" zabrał do grobu,a całą tajemnice znał na pewno,mówił tyle ile chciał,,, ,-ale jestem ciekawy jakiej komitywie byli bracia DYBOWSCY ze sprzedawczykiem TERLIKOWSKIM Z Nurca który sprzedał KAMIEŃSKIEGO KAZIMIERZA "HUZARA" W RĘCE UBEKÓW.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Polecamy strony:

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie

PORTAL POŚWIĘCONY POLSKIM BOHATEROM, POLSKIEJ HISTORII ORAZ POLSKOŚCI

FUNDACJA PAMIĘTAMY - O DOBRĄ PAMIĘĆ
ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Reklamy:

Niezapominajka - Gospodarstwo agroturystyczne - Kozarze 3A

Gospodarstwo Agroturystyczne Bożena i Mateusz Rutkowscy

Sprzedam działkę 4000m2 - 602 117 367

Stal-Trans usługi dźwigowe i transportowe

Ostatnio w galerii:

92
91
90
89
88

Losowo z galerii:

Losowy artykuł:

SKUTEREM DO EUROPY...
SKUTEREM DO EUROPY... niedziela, 18 czerwiec 2006    Jest w Ciechanowcu "Krupa" - miejsce gdzie sobie można było popływać... Jednak niektórym wydaje się, że pływać można na wszystkim - i po wszystkim. Skutery wodne raczej nie nadają się do pływania po Nurcu, a jeszcze bardzej nie nadają się do manewrowania pomiędzy pływającymi ludźmi i kajakami. Niestety nie wszyscy potrafią to zrozumieć...
Kategoria: CiechanowiecIX Zjazd Absolwentów 2014

Nasze strony:

Niezapominajka-Gospodarstwo Agroturystyczne

FHU Daniel Wyszyński - Ciechanowiec

Kwatera nad Bugiem

CHARON Całodobowy Zakład Pogrzebowy

Ex Dystans 532 545 407

... i czasopisma:

blogmedia24.pl

niepoprawni.pl

blogpress.pl

naszeblogi.pl

Republika Blogerów

Portal Informacyjny KMN | Niezależne informacje z Polski i Świata

Nasz Dziennik

Gazeta Polska

Niezależna.pl - strefa wolnego słowa

Niezależna Gazeta Polska - Nowe Państwo

stefczyk.info

Codziennie ważne informacje ze świata polityki

Tygodnik Do Rzeczy

Telewizja Republika

Polska Niepodległa

Stanisław Michalkiewicz

Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski

Fronda.pl - portal poświęcony

www.piotrskarga.pl

Bibuła - pismo niezależne

Najwyższy Czas!

Burzowe info:

Mapa burzowa PolskiLinki z Ciechanowca:

Miejski Portal Internetowy

Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej

ZSOiZ

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka

Zapraszamy do hotelu i restauracji Nowodwory

ciechanowiec.media.pl

Młyn Ciechanowiec - tradycyjna polska mąka

Koło Wędkarskie nr 87 JAZGARZ w Ciechanowcu

Regionalne:

Katolickie Radio Podlasie

Wrota Podlasia

Gazeta Współczesna

Kurier Poranny

Kontakty - Tygodnik Regionalny

Głos Siemiatycz

Nr 1 w powiecie wysokomazowieckim

Powiatowy Urząd Pracy w Wysokiem Mazowieckiem

Mendom STOP!

MENDOM STOP!

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Radio Wnet

Żołnierze Wyklęci - zapomniani bohaterowie

Musimy się na nowo policzyć - Anna Walentynowicz

Instytut Pamięci Narodowej

Muzeum Powstania Warszawskiego

Poland - Polska

Narodowe Siły Zbrojne

Przegląd Narodowy e-kolekcja

Niezłomni - niepoprawna politycznie historia Polski

kresy24.pl

Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa

Stowarzyszenie Wspólnota Polska

O obrazach i słowach. Kontekst decyduje o znaczeniu fotografii.

Znajomi:Dietetyk Online

Domenomania.pl - profesjonalne usługi internetowe

Podziwiani:Włącz radio retro:

Przydatne:

Otwarte zasoby edukacyjne AGH w Krakowie

Legalnie. Libre Office.


Ciechanowiec OnLine 2006 - 2019
...
Prawa autorskie należą do autorów i/lub redakcji portalu ciechanowiec.info.
Przedruk, reprodukcja, powielanie na potrzeby komercyjne
bez zgody właściciela praw autorskich są zabronione.
...
Redakcja ciechanowiec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, wpisów użytkowników w shoutbox, komentarzy na forum, pod newsami, artykułami, zdjęciami, wpisami na facebook i innych portalach społecznościowych.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.13 | 22,303,214 Unikalnych wizyt | jQ Blog