Wspólna walka Kresów i Podlasia o niepodległość.

Wspólna walka Kresów i Podlasia o niepodległość

   Podlasie ma długą, patriotyczną tradycję walki o niepodległość Polski. Pokolenia naszych przodków dawały dowody przywiązania do Państwa Polskiego i do wolności, chwytając za broń w kolejnych wojnach w obronie granic i w powstaniach narodowych. Walka o całość państwa, a potem o odzyskanie niepodległości kosztowała naród polski wiele ofiar. Po dziesiątkach tysięcy poległych bohaterów tych zmagań nie zachował się nawet ślad mogił - pozostają dziś jedynie w naszej pamięci, jako ci, którzy uratowali naszą narodową tożsamość i wiarę przodków. Musimy mieć świadomość, że to dzięki ich ofierze odzyskiwaliśmy utraconą niepodległość.
   W dziejach Ziemi Podlaskiej kilkakrotnie zdarzało się, że o wolność walczyli tu ramię w ramię wraz z miejscowymi ochotnikami także żołnierze polscy przybyli z daleka, z Kresów wschodnich. Tak było w 1772 r. podczas wojny w obronie Konstytucji Trzeciego Maja i w Powstaniu Kościuszkowskim 1794 r., gdy oddziały polskie wycofywały się z kresów pod naporem Moskali w kierunku Warszawy. Tak było również podczas Powstania Listopadowego 1831 r., gdy po klęsce korpusu generała Giełguda przez Podlasie przesunęły się resztki oddziałów wileńskich - i w Powstaniu Styczniowym w latach 1863-1864, gdy Podlasie stało się bazą słynnych kresowych partii (oddziałów) Kobylińskiego, Wróblewskiego, braci Ejtminowiczów i Barancewicza. W osiemdziesiąt lat później historia powtórzyła się, na Ziemi Podlaskiej tak jak wówczas walczyli ramię w ramię polscy kresowi żołnierze spod znaku "brygad wileńskich AK" i miejscowi partyzanci. Kresowiacy znaleźli się na Podlasiu po klęsce akcji "Burza" i rozbrojeniu przez Armię Sowiecką oddziałów AK pod Wilnem w lipcu 1944 r. Wyłapywani i niszczeni przez formacje NKWD i "Smiersz", przedzierali się na tereny leżące na zachód od "linii Curzona", by tu dalej walczyć o wolność Polski - tym razem z nowym, sowieckim okupantem i rodzimymi zdrajcami, którzy zaprzedali się Stalinowi. Najsłynniejszym dowódcą prowadzącym kresowych żołnierzy do boju przeciw komunistom okazał się major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", który już w latach okupacji hitlerowskiej stał się postacią legendarną, słynącą z brawurowych działań przeciw Niemcom. Teraz, od lata 1944 r, gdy na nowo odtwarzał i organizował swe oddziały na Podlasiu, oprócz przybyszów z dalekich kresów związali z nim swe losy liczni akowcy znad Bugu i Narwi, znad Nurca i Liwca.
   Jednym z nich był Władysław Łukasiuk "Młot". On to właśnie, obok osoby majora "Łupaszki", stał się symbolem niezłomnego patriotyzmu i konsekwencji w walce z obydwoma okupantami. Po aresztowaniu "Łupaszki" przejął komendę nad wszystkimi pozostającymi jeszcze w polu oddziałami, nawiązującymi do chlubnej tradycji brygad wileńskich. Połączenie czynników kresowych z lokalnymi czynnikami podlaskimi doprowadziło do powstania niezwykle interesującej i zarazem skutecznej w działaniu formy organizacyjnej, jaką była struktura konspiracyjna dowodzona przez kpt. Władysława Łukasiuka "Młota" i jego zastępcę, a od połowy 1949 r. następcę - kpt. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara". W oddziałach "Młota", noszących dumną nazwę 6 Brygady Wileńskiej AK, coraz mniej było Wilniaków i ludzi pochodzących z Kresów, "wykruszali się" oni bowiem na przestrzeni lat, ginąc w kolejnych walkach z NKWD, UB i KBW. Ich miejsce zajmowali coraz liczniej miejscowi podlascy ochotnicy. I choć zginął major "Łupaszka", choć poległa większość kadry przybyłej wraz z nim z Wileńszczyzny, legenda i tradycja brygad wileńskich trwała na Podlasiu jeszcze przez wiele lat. Stało się tak za sprawą Władysława Łukasiuka "Młota", syna Ziemi Podlaskiej.
   Warto przypomnieć, kim był ten niezwykły człowiek, tym bardziej, że komuniści poprzez prowadzoną przez dziesięciolecia "czarną propagandę", przedstawiali "Młota" i jego żołnierzy w zupełnie nieprawdziwy, kłamliwy sposób. Można powiedzieć, że chcieli zabić ich po raz drugi - tym razem w świadomości społecznej. Warto uświadomić sobie, że już propaganda moskiewskiego zaborcy przedstawiała naszych bohaterów powstań narodowych, ludzi których marzeniem i celem była niepodległa Polska wolna od obcych wpływów, jako "szajki" przestępców lub co najmniej szkodliwych szaleńców. Po osiemdziesięciu latach w podobny sposób o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego wyrażały się oficjalne dokumenty niemieckiego okupanta. Po zakończeniu wojny ten propagandowy atak w nikczemny sposób kontynuowali komuniści, określając żołnierzy AK i NSZ właśnie jako "bandytów". Do swej akcji propagandowej zaprzęgli sprzedajnych historyków, publicystów, artystów i pisarzy, mających na zamówienie komunistycznej partii PPR-PZPR zbudować nowy, zafałszowany obraz historii Polski - "na pomieszanie dobrego i złego", tak jak pisał o tym w swym wierszu jeden z dwudziestowiecznych poetów emigracyjnych.
   Zastanówmy się i spróbujmy sami odpowiedzieć na pytania, na ile ta niegodziwa propaganda osiągnęła cel wyznaczony jej przez komunistycznych zdrajców Ojczyzny? Warto zadać sobie to pytanie właśnie tu, na Podlasiu, które obecnie - po utracie naszych ziem kresowych zagarniętych przez wschodniego zaborcę, same stało się kresami współczesnej Polski, w której obecnie żyjemy.

Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski

Napisane przez cc_admin dnia lipiec 18 2006 10:25:24 · 1 komentarz · 6321 czytań · Drukuj

Komentarze

#1 | Jasza dnia październik 04 2009 09:20:50
A o "Zapałce" Janie Michałowskim nic??:(

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Polecamy strony:

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie

PORTAL POŚWIĘCONY POLSKIM BOHATEROM, POLSKIEJ HISTORII ORAZ POLSKOŚCI

FUNDACJA PAMIĘTAMY - O DOBRĄ PAMIĘĆ
ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Reklamy:

Niezapominajka - Gospodarstwo agroturystyczne - Kozarze 3A

Gospodarstwo Agroturystyczne Bożena i Mateusz Rutkowscy

Sprzedam działkę 4000m2 - 602 117 367

Stal-Trans usługi dźwigowe i transportowe

Ostatnio w galerii:

92
91
90
89
88

Losowo z galerii:

Losowy artykuł:

W szeregach 5 Brygady Wileńskiej AK
Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski - fundacja PAMIĘTAMY    Po śmierci ppor. "Szumnego" w dniu 25 VII 1945 r. w walce z zasadzką zorganizowaną przez dowodzony przez sowieckich oficerów pododdział 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, oddział został ściągnięty na koncentrację w lasach rudzkich, gdzie żołnierze zostali powiadomieni o zarządzonej przez dowództwo podziemia akcji "rozładowywania lasów" i wydanym przez Komendę Okręgu Białystok rozkazie demobilizacji oddziałów partyzanckich.
Kategoria: Kpt. Władysław Łukasiuk "Młot" "Młot II"IX Zjazd Absolwentów 2014

Nasze strony:

Niezapominajka-Gospodarstwo Agroturystyczne

FHU Daniel Wyszyński - Ciechanowiec

Kwatera nad Bugiem

CHARON Całodobowy Zakład Pogrzebowy

Ex Dystans 532 545 407

... i czasopisma:

blogmedia24.pl

niepoprawni.pl

blogpress.pl

naszeblogi.pl

Republika Blogerów

Portal Informacyjny KMN | Niezależne informacje z Polski i Świata

Nasz Dziennik

Gazeta Polska

Niezależna.pl - strefa wolnego słowa

Niezależna Gazeta Polska - Nowe Państwo

stefczyk.info

Codziennie ważne informacje ze świata polityki

Tygodnik Do Rzeczy

Telewizja Republika

Polska Niepodległa

Stanisław Michalkiewicz

Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski

Fronda.pl - portal poświęcony

www.piotrskarga.pl

Bibuła - pismo niezależne

Najwyższy Czas!

Burzowe info:

Mapa burzowa PolskiLinki z Ciechanowca:

Miejski Portal Internetowy

Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej

ZSOiZ

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka

Zapraszamy do hotelu i restauracji Nowodwory

ciechanowiec.media.pl

Młyn Ciechanowiec - tradycyjna polska mąka

Koło Wędkarskie nr 87 JAZGARZ w Ciechanowcu

Regionalne:

Katolickie Radio Podlasie

Wrota Podlasia

Gazeta Współczesna

Kurier Poranny

Kontakty - Tygodnik Regionalny

Głos Siemiatycz

Nr 1 w powiecie wysokomazowieckim

Powiatowy Urząd Pracy w Wysokiem Mazowieckiem

Mendom STOP!

MENDOM STOP!

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Radio Wnet

Żołnierze Wyklęci - zapomniani bohaterowie

Musimy się na nowo policzyć - Anna Walentynowicz

Instytut Pamięci Narodowej

Muzeum Powstania Warszawskiego

Poland - Polska

Narodowe Siły Zbrojne

Przegląd Narodowy e-kolekcja

Niezłomni - niepoprawna politycznie historia Polski

kresy24.pl

Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa

Stowarzyszenie Wspólnota Polska

O obrazach i słowach. Kontekst decyduje o znaczeniu fotografii.

Znajomi:Dietetyk Online

Domenomania.pl - profesjonalne usługi internetowe

Podziwiani:Włącz radio retro:

Przydatne:

Otwarte zasoby edukacyjne AGH w Krakowie

Legalnie. Libre Office.


Ciechanowiec OnLine 2006 - 2019
...
Prawa autorskie należą do autorów i/lub redakcji portalu ciechanowiec.info.
Przedruk, reprodukcja, powielanie na potrzeby komercyjne
bez zgody właściciela praw autorskich są zabronione.
...
Redakcja ciechanowiec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, wpisów użytkowników w shoutbox, komentarzy na forum, pod newsami, artykułami, zdjęciami, wpisami na facebook i innych portalach społecznościowych.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.08 | 22,303,081 Unikalnych wizyt | jQ Blog