Od dziś koniec z głośnymi reklamami
Dodane przez cc_admin dnia Czerwiec 14 2010 09:58:35
   Od poniedziałku reklamy w radiu i telewizji nie będą mogły być głośniejsze niż poprzedzające je programy. Jeśli reklamy będą zbyt głośne, nadawców dotkną kary finansowe nałożone przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Treść rozszerzona
   Od poniedziałku reklamy w radiu i telewizji nie będą mogły być głośniejsze niż poprzedzające je programy. Jeśli reklamy będą zbyt głośne, nadawców dotkną kary finansowe nałożone przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

   Od wielu lat do KRRiT napływały skargi na zbyt głośne reklamy. W tej sprawie w 2006 roku interweniował nawet Rzecznik Praw Obywatelskich. W swoim piśmie podkreślał, że "spokój psychiczny", który burzy nagłe natężenie dźwięku reklam, "należy niewątpliwie do otwartego katalogu dóbr osobistych chronionych na podstawie art. 23 Kodeksu cywilnego" – przypomina PAP.

   Wchodząca dziś w życie nowelizacja rozporządzenia KRRiT o działalności reklamowej i telesprzedaży w programach radiowych i telewizyjnych ma rozwiązać ten problem. Dozwolony poziom głośności reklam ma być ustalany na podstawie specjalnego "algorytmu obiektywnego pomiaru głośności dźwięku wielokanałowego". Natężenie dźwięku badać będą sami nadawcy. Porównywany będzie poziom głośności audycji nadawanych w okresie 20 sekund przed rozpoczęciem emisji reklam i telesprzedaży z poziomem głośności poszczególnych spotów reklamowych. Skomplikowane zasady pomiaru szczegółowo opisuje załącznik do rozporządzenia.

   KRRiT zweryfikuje działania nadawców. Do nasłuchu reklam przygotowuje się Departament Techniki, który będzie dokonywał pomiarów i na ich podstawie oceniał czy popełnione zostało przekroczenie. Jeśli Krajowa Rada uzna, że reklama była zbyt głośna, prześle materiał z nasłuchu do akredytowanego laboratorium, specjalizującego się w akustyce. Jeśli laboratorium potwierdzi, że reklama była głośniejsza niż poprzedzające ją programy, KRRiT zdecyduje o nałożeniu kary.

   Nadawca za zbyt głośną emisję reklam może zapłacić karę sięgającą połowy jego opłat za częstotliwości, a w przypadku gdy nadawca nie uiszcza opłaty za częstotliwość, kara wyniesie do 10 proc. przychodu nadawcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

sab

Źródło: Netbird.pl    fot: sxc.hu