PiS pisze do Tuska: Polska powinna dostać "czarne skrzynki", a nie kopie ich zapisów
Dodane przez cc_admin dnia Maj 26 2010 17:14:52
   Pełniący obowiązki szefa Klubu PiS Marek Kuchciński wystosował list do Donalda Tuska, w którym napisał, że premier „zgodnie z polską racją stanu, powinien wystąpić do rządu Federacji Rosyjskiej o jak najszybsze udostępnienie Polsce rejestratorów lotów TU-154M”.
Treść rozszerzona
   Pełniący obowiązki szefa Klubu PiS Marek Kuchciński wystosował list do Donalda Tuska, w którym napisał, że premier „zgodnie z polską racją stanu, powinien wystąpić do rządu Federacji Rosyjskiej o jak najszybsze udostępnienie Polsce rejestratorów lotów TU-154M”.

   Politycy PiS uważają, że Polska powinna otrzymać "czarne skrzynki", a nie – jak zapowiedziano – kopie ich zapisów – PAP dotarła do treści listu autorstwa Kuchcińskiego.

   „W imieniu klubu parlamentarnego PiS zwracam się do pana premiera z prośbą o zwrócenie się do strony rosyjskiej o jak najszybsze udostępnienie rejestratorów lotów - tzw. »czarnych skrzynek« - samolotu TU-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku” – pisze polityk Prawa i Sprawiedliwości do premiera.

   W rozmowie z PAP poseł PiS Jarosław Zieliński podkreślił dziś, że jego ugrupowanie oczekuje od szefa rządu, że "wreszcie podejmie energiczne działania, by Polska otrzymała główny dowód, na którym mogą być zapisane istotne informacje dotyczące przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem". „A tym głównym dowodem są rejestratory lotów” - zaznaczył poseł. Zieliński dodał, że PiS chce, by Polska dysponowała "oryginałami rejestratorów, z zapisanymi na nich informacjami". Politycy partii nie są usatysfakcjonowani tym, że do Polski trafią jedynie kopie danych z "czarnych skrzynek" (mają one zostać przekazane w poniedziałek w Moskwie ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Jerzemu Millerowi). „Kopie nie są głównym dowodem, głównym dowodem są zawsze oryginały” - zwrócił uwagę poseł.

   Wątpliwości te są wyraźnie sformułowane w liście Kuchcińskiego do Tuska: „Jednocześnie wiadome jest, że polska prokuratura wojskowa chce przeprowadzić niezależne badania fonoskopijne zapisów zarejestrowanych na tzw. »czarnych skrzynkach«. Żaden z polskich prokuratorów prowadzących lub nadzorujących śledztwo nie ma jednak obecnie dostępu do czarnych skrzynek samolotu TU-154M”. W liście zwrócono uwagę, że dostępu do "czarnych skrzynek" nie mają też rosyjscy prokuratorzy, o czym w liście do klubu PiS napisał prokurator generalny Andrzej Seremet. "Rejestratory lotu znajdują się w dyspozycji Międzynarodowego Komitetu Lotniczego (MAK), który podporządkowany jest rządowi Federacji Rosyjskiej" – czytamy.

   „W tej sytuacji, gdy dostęp do zapisów << czarnych skrzynek >>, będących własnością państwa polskiego jest utrudniony i odwleka się w czasie, tylko w gestii polskiego rządu jest możliwość domagania się uzyskania oryginałów zapisów, w celu zapewnienia organom badającym sprawę i polskiemu społeczeństwu dostępu do jak najbardziej rzetelnej i wiarygodnej informacji” - piszą politycy partii.

sab

Źródło: Netbird.pl    fot: premier.gov.pl