Południowa Polska walczy z wodą
Dodane przez cc_admin dnia Maj 18 2010 09:24:59

   W Małopolsce już w kilkudziesięciu miejscach przekroczone zostały stany alarmowe na rzekach. Sytuacja pogarsza się także na Śląsku. Dziś zalane miejsca odwiedzi premier Donald Tusk.

Treść rozszerzona
   W Małopolsce już w kilkudziesięciu miejscach przekroczone zostały stany alarmowe na rzekach. Sytuacja pogarsza się także na Śląsku. Dziś zalane miejsca odwiedzi premier Donald Tusk.

   Do Raciborza (Śląsk) dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Prezydent miasta zarządził ewakuację czterech dzielnic – łącznie około 9 tysięcy osób. Mieszkańcom zagwarantowano transport i nocleg, jednak nie wszyscy zgodzili się opuścić swoje domy.

   W Małopolsce stan alarmowy na rzekach przekroczony był wieczorem w 42 miejscach, stan ostrzegawczy w 19 miejscach – podaje Polskie Radio. W 20 powiatach i gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 13 powiatach i gminach pogotowie powodziowe. Ewakuowano 850 osób z terenów najbardziej zagrożonych.

   Liczne podtopienia domów, dróg oraz infrastruktury technicznej wystąpiły w Krakowie – zamknięto tam cztery bramy przeciwpowodziowe. Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął również decyzję o montażu aluminiowych ścianek przeciwpowodziowych na wałach wiślanych.

   Wczoraj do Krakowa przybył premier Donald Tusk – po spotkaniu z przedstawicielami sześciu południowych województw zapewnił, że rząd nie będzie oszczędzał na pomocy dla terenów dotkniętych powodzią. Premier mówił, że rano we wtorek zamierza odwiedzić zalane wodą tereny w Małopolsce i na Śląsku. Szef rządu powiedział, że w tej chwili zagrożenie nie jest tak duże jak w czasie powodzi w 1997 roku. Premier podkreślił, że prognozy nie są tak pesymistyczne jak wydawało się wcześniej i nic nie wskazuje, aby skala opadów miała się drastycznie powiększyć.

   Tusk zapowiadał również, że będzie rozmawiał z szefem MON, aby wyeliminować możliwość wystąpienia jakichkolwiek problemów biurokratycznych w sytuacjach, gdy potrzebna okazałaby się pomoc wojska. Zastrzegł jednak, że dopiero rano możliwy będzie pełny ogląd sytuacji.

mac

Źródło: Netbird.pl    fot: commons.wikipedia.org