Czesi obawiają się w powtórki sprzed 13 lat
Dodane przez cc_admin dnia Maj 18 2010 09:17:53

   Sytuacja powodziowa u naszych południowych sąsiadów jest krytyczna. Zagrożone są tereny, które były już dotknięte powodzią w 1997 roku.

Treść rozszerzona
   Sytuacja powodziowa u naszych południowych sąsiadów jest krytyczna. Zagrożone są tereny, które były już dotknięte powodzią w 1997 roku.

   Jak podaje Polskie Radio, o godz. 1.00 czescy meteorolodzy wydali kolejne ostrzeżenie, które dotyczy już 4 okręgów we wschodniej części kraju. Mieszkańcy wsi Trubky, praktycznie zniszczonej w 1997 roku, obawiają się powtórki sprzed 13 lat. W każdej chwili może wylać rzeka Morava. Są gotowi do ewakuacji.

   Ogromne ilości wody spadają w Beskidzie. Zbiorniki retencyjne już jej nie przyjmują. Na pomoc mieszkańcom Bohumina, Karviny i Czeskiego Cieszyna jedzie wojsko. Przestają funkcjonować fabryki i zakłady pracy – podaje IAR.

   Jak podaje TVN 24, czeskie zbiorniki retencyjne na górnym odcinku Odry są już pełne. Polacy mieszkający przy granicy obawiają się, że podobnie jak w 1997 woda ze zbiorników może spowodować powiedzie.

   Czeski szef resortu obrony Martin Bartak zapowiedział nawiązanie współpracy z Polską w walce z wielką wodą na terenach przygranicznych.

   W 1997 roku podczas wielkiej powodzi na Morawach zginęło 50 ludzi.


sab

Źródło: Netbird.pl    fot: Pajast/wikipedia - na licencji Creative Commons