Postanowienia noworoczne alergika
Dodane przez cc_admin dnia Grudzień 30 2009 10:10:23
Czasem wystarczy jedna rzecz, by polepszyć życie człowieka. Rozpoczęcie nowego roku to świetna okazja by wprowadzić zmiany, które ułatwią życie alergikowi. Nie masz pomysłu? Proponujemy listę 10 podpowiedzi. Wystarczy odrobinę chęci i wysiłku. Wybierz przynajmniej jedno postanowienie, które będziesz realizować w nadchodzącym roku.

1. Mieć czas na wizyty u alergologa

Wizyty u specjalistów często odkłada się z powodu braku czasu. Dlatego warto wyznaczyć sobie w nowym roku "Dni zdrowia", w których odwiedzenie alergologa będzie priorytetem.

2. Nie jeść pokarmów, na które jest się uczulonym

Jeśli ma się pewność, który produkt wywołuje alergię, to w żadnym wypadku nie należy go spożywać. Część osób nie stosuje się do tej zasady - uważa, że np. jedna truskawka nie zaszkodzi. Nie warto tak ryzykować. Lepiej nie narażać swojego zdrowia i powstrzymać się od kuszących, wywołujących alergię pokarmów.

3. Wyprzedzić atak alergii

Postanowienie dla osób uczulonych na pyłki. W styczniu warto zaplanować sobie sposób walki z wiosennym atakiem alergii. Wcześniejsze odczulanie może załagodzić niepożądane reakcje organizmu. W przypadku alergii na pyłki chwastów odczulanie należy przeprowadzić w kwietniu. Chwasty bowiem pylą od połowy sierpnia czasami nawet do połowy października. Przy alergii na pyłki drzew, kurację zaczyna się w październiku lub listopadzie, a po indywidualną szczepionkę należy się zgłosić pod koniec września.
Dobrze jest postanowić sobie, że 6 tygodni przed spodziewanym pyleniem zażyjemy leki antyhistaminowe, które przepisał lekarz.

4. Zwalczyć pleśń i grzyby w mieszkaniu

Zbyt wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi roztoczy i grzybów pleśniowych. Często problem te jest bagatelizowany, ponieważ jego rozwiązanie wymaga sporo wysiłku. Dlatego w nowym roku warto postanowić sobie, że zadba się o swoje mieszkanie i zapewnić stały, odpowiedni poziom wilgotności.

5. Stworzenie idealnej garderoby alergika

Postanowienie dla alergików z wrażliwą skórą. Jego realizacja polega na:
- wyrzuceniu starych ubrań, w których już od dawna się nie chodzi - niepotrzebnie zabierają miejsce w szafie,
- pozbyciu się rzeczy obcisłych oraz uszytych ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza - ich założenie na pewno podrażni delikatną skórę,
- wyposażeniu szafy w ubrania przyjazne alergikowi - polecane są rzeczy przewiewne, uszyte z naturalnych tkanin (bawełna, jedwab).

6. Odgracenie mieszkania z niepotrzebnych rzeczy

Nowy rok to doskonała okazja by wyrzucić niepotrzebne rzeczy z domu. Najbardziej zagraconymi pomieszczeniami są strych, piwnica oraz garaż. To właśnie tam znajdują się nieużywane meble, dywany, książki czy kupione na targu staroci bibeloty. Część z nich przechowujemy na pamiątkę - np. fotel kupiony przez dziadków. Wszystkie te rzeczy są ogromnym siedliskiem roztoczy, które mogą dostawać się do pozostałych pomieszczeń, np. poprzez wentylację. Dlatego warto pomyśleć nad pozbyciem się ich z domu. Jeśli jednak sentyment nie pozwala nam wyrzucić jakiejś rzeczy, to dobrze jest ją schować w miejscu, gdzie bywa się sporadycznie.

7. Zaplanować wakacje w miejscu, gdzie nie dopadnie alergia

Można uciec przed alergenem np. do innej strefy klimatycznej. Przed wakacyjnym wyjazdem można zapytać alergologa lub sprawdzić w serwisach internetowych, jakie miejsca są polecane alergikom. Np. wyprawa do tropikalnych krajów może być korzystna dla uczulonych na alergeny pyłku roślin.

8. Spełnić marzenie o psie

Trochę ryzykowne postanowienie? Nie, jeśli zdecydujemy się np. na psa hipoalergicznego, który w mniejszym stopniu uczula człowieka. Dla alergików odpowiednie są psy, które mają mało podszerstka i rzadko gubią sierść. Polecane rasy to: yorkshire teriery, pudle, grzywacze chińskie bezwłose, basenji. Edyta Gajewska - hodowca, w filmie "Pies dla alergika" opowiada o australijskim Labradoodle - połączeniu rasy labrador z pudlem.

9. Zacząć uprawiać sport

Alergia nie oznacza, że powinno się zrezygnować z fizycznego wysiłku - wręcz przeciwnie. W nowym roku warto zadbać o swoją kondycję. Zapytaj swojego lekarza, jaka forma aktywności fizycznej będzie sprzyjała Twojemu zdrowiu. Przykładowo, spacer z kijkami jest coraz częściej wykorzystywany jako środek na poprawę wydolności organizmu. R. Kurasiński, technik fizjoterapii, w filmie "Leczniczy spacer z kijkami" opowiada o pozytywnym wpływie uprawiania Nordic Walking. Odpowiednia kondycja organizmu pomaga opanować alergię.

10. Wdrożyć skuteczny harmonogram porządków

Postanowienie szczególnie polecane osobom z alergią na roztocza kurzu domowego. Nowy rok warto rozpocząć od wprowadzenia harmonogramu sprzątania domu. Obowiązki można rozłożyć na wszystkich członków rodziny - wtedy każdy będzie miał szansę na walkę z roztoczami.

Oto przykładowy harmonogram:

Poniedziałek
Dokładne porządki w pokojach, czyli:
- ścieranie kurzu z mebli, ram obrazów, bibelotów
- czyszczenie podłóg oraz dywanów
Wtorek
- sprzątanie łazienki, ubikacji i kuchni
Środa
- ścieranie kurzu z mebli, ram obrazów, bibelotów
- czyszczenie podłóg.
Czwartek
- ścieranie kurzu ze sprzętu elektronicznego
- sprzątanie łazienki, ubikacji i kuchni
Piątek
- zmiana pościeli
- czyszczenie podłóg oraz dywanów
Sobota
- mycie okien oraz zmiana firanek i zasłon
- ścieranie kurzu z mebli, ram obrazów, bibelotów, sprzętu elektronicznego

Przy realizacji tego postanowienia przyda się artykuł "Utrzymanie czystości".

Wybór odpowiedniego postanowienia nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak jeszcze trudniej bywa z jego realizacją. Dlatego wszystkim alergikom życzymy silnej woli i wytrwania w swoich noworocznych postanowieniach. Niech nadchodzący 2010 r. przyniesie wiele radości i miłych niespodzianek. Do siego roku!


Red. Anna Włoszek i Dariusz Młynarczyk

Fot: Videoportal JaAlergik


Artykuł publikowany jest w cyklu "Wszystko, co chcecie wiedzieć o alergii" przy współpracy z videoportalem www.JaAlergik.pl w ramach ogólnopolskiej akcji "Nie daj się alergii".

Cdn.