Łukasz Hajduczenia - artysta o podlaskich korzeniach.
Dodane przez cc_admin dnia Październik 20 2008 09:37:48
   Urodził się i wychowywał w Toruniu, gdzie zdobył pierwsze szlify muzyczne. W rodzinnym mieście ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I-go i II-go stopnia, ucząc się gry na skrzypcach, altówce i śpiewu. Wyrósł w kręgu religii i kultury prawosławnej - Jego Ojciec jest księdzem prawosławnym - i decyzja o wstąpieniu do Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie była zupełnie naturalna i zrozumiała. Cała rodzina Łukasza zarówno ze strony matki jak i ojca pochodzi z Podlasia.
   Obecnie Łukasz Hajduczenia studiuje w Warszawie na dwóch uczelniach: jest studentem 4-go roku Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, a jednocześnie na 4-tym roku Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina, w klasie śpiewu u prof. Jerzego Knetiga.
   Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Teresę Żylis-Garę i Wiesława Ochmana w warszawskiej AMFC. Brał udział w wielu różnych konkursach. W 2004 został laureatem I miejsca w I kategorii Ogólnopolskich Przesłuchań uczniów klas wokalnych w Olsztynie, w 2007 zdobył dwie nagrody specjalne na VIII Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego i dostał specjalne wyróżnienie za wykonanie monodii oraz nagrodę specjalną za wykonanie pieśni "Melodia" Fryderyka Chopina.
   Kolejny, 2008 rok, to rok dalszych sukcesów Łukasza: I-sza nagroda oraz nagroda specjalna, za wykonanie pieśni S. Rachmaninowa, na X Międzyuczelnianym Konkursie "W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej" w Katowicach, oraz III nagroda w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej i wyróżnienie w kategorii operowej, na - IX Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Słoniowskiej w Dusznikach – Zdroju.
   Młody artysta wielokrotnie występował na koncertach organizowanych przez Wydział Wokalny, wykonując arcydzieła liryki wokalnej oraz arie operowe. Koncertował również na estradach polskich, a Jego propozycje artystyczne spotykały się z uznaniem publiczności i krytyki.
   Niedawno otrzymał zaproszenie do udziału we wspólnym projekcie artystycznym organizowanym przez wybitnego polskiego skrzypka - Jana Staniendę i wykonywał muzykę kameralną Haydna i Bethovena, w ramach kilku znaczących festiwali w Polsce z okazji nadchodzącego Roku Jubileuszowego J. Haydna. Wystąpił u boku Urszuli Krygier - jednej z najwybitniejszych polskich śpiewaczek.
   My mieliśmy zaszczyt słuchać Go 4 października, w kościele w Bogutach-Piankach, gdzie wykonał, wraz z kolegami z Prawosławnego Seminarium Duchownego, koncert muzyki cerkiewnej.