Krótka historia chóru parafialnego cz. 1
Dodane przez cc_admin dnia Marzec 23 2006 12:58:26
   Historia chóru parafialnego przy kościele Św. Trójcy w Ciechanowcu sięga lat międzywojennych. Z relacji jednej z pierwszych chórzystek Pani Julii Parzonko wynika, że chór ciechanowiecki został założony przez organistę Pana Adama Szostczuka w roku 1935. Proboszczem parafii w tym czasie był ks. Julian Dudziński, a następnie ks. Nikodem Kowalewski. Pan organista Adam Szostczuk pracował w parafii ciechanowieckiej od 1935 do 1946 roku. Chór liczył wówczas 12 osób.

Od lewej:
1. Henryk Szostczuk - syn organisty.
2. P. NN.
3. Helena Szczepańska.
4. Jadwiga Szczepańska.
5. Adam Szostczuk - organista.
6. Zofia Szostczuk z d. Koc - synowa organisty.
7. Zofia Szostczuk z d. Domaniewska - żona organisty.


   Od roku 1946 do 1957 jako organista w parafii ciechanowieckiej pracował Pan Mieczysław Boratyński.
   W roku 1957 przyjechał do Ciechanowca organista Pan Antoni Dowlaszewicz i objął m.in. prowadzenie chóru, który prowadził do roku 1978, do czasu swego odejścia do Pana. Za czasów Pana Dowlaszewicza chór liczył około 40 osób.
   Od roku 1978 do 1987 organistą był Pan Janusz Godlewski, który w 1987 roku przeszedł do parafii p.w. Wniebowzięcia N.B.P. w Siemiatyczach (i pracuje tam do dziś - pozdrawiamy serdecznie - przyp. red.). Za czasów Pana Janusza Godlewskiego chór parafialny liczył 30 osób.
   W roku 1987 stanowisko organisty w parafii Św. Trójcy w Ciechanowcu objął Pan Andrzej Niewiarowski. Kontynuował On pracę z chórem m.in. przez dołączenie nowych, młodszych „sił”. Z powodzeniem pracuje tu do dzisiaj (przyp. red).
   Pod koniec wakacji 1995 roku do parafii przyszło powiadomienie z Kurii Biskupiej z Drohiczyna o I-szym Diecezjalnym przeglądzie Chórów. - Wkrótce więcej.

autor: Bronisława Niewiarowska

Zdjęcia w galerii - album "Chór Parafialny".Otwarta lista chórzystów:


Dziękujemy Panu Adamowi Szostczuk (wnukowi) za istotne poprawki i uzupełnienia.