Szwajcarzy zdecydują w referendum, czy zwierzęta będą mieć adwokata
W najbliższą niedzielę, 7 marca, odbędzie się w Szwajcarii kolejne referendum. Pytań referendalnych będzie kilka, ale jedno szczególnie podzieliło opinię publiczną. Otóż, Szwajcarzy będą głosować nad tym, czy zwierzęta powinny mieć swojego adwokata.
Propozycja najpierw wzbudziła zdziwienie, potem kpinę, a teraz dyskusję na temat, kim zatem jest człowiek. Szwajcaria ma bardzo dobre i rozwinięte prawo ochrony zwierząt, zarówno domowych, jak i gospodarskich. Mimo to, aktywiści ochrony ich praw stwierdzili, że nie jest wystarczające i chcą, aby maltretowane zwierzęta miały możliwość obrony przez adwokata. Argumentują, że nie wszystkie zgłoszone sprawy znęcania się nad zwierzętami są Sądzone. Zgodnie z prawem, weterynarze raportują odpowiednim władzom przypadki znęcania się nad zwierzętami, stwierdzone podczas wizyty lekarskiej. Nie zawsze jednak trafiają one na wokandę.
Właśnie po to, niektórzy chcą wprowadzenia adwokata. Pilnowałby on, aby wszystkie zgłoszone przypadki zostały rozpatrzone przez sąd. Przeciwnicy argumentują nie tylko niepotrzebnymi dodatkowymi wydatkami - pensja, administracja, obsługa itd, ale przede wszystkim tym, że zamiast zająć się przyczyna u źródeł, to tworzy się byty niepotrzebne, które tylko sankcjonują skutki. Problem, jak uważają, leży w znieczulicy społecznej, zaniedbaniach edukacyjnych i nadmiernej swobodzie w wychowaniu. Nie uwrażliwia się dzieci i młodzieży, że zwierzę jest istotą czującą, nie uczy się odpowiedniego postępowania i odpowiedzialności. Każdemu wszystko wolno, czy to dla zabawy, czy ciekawości. Należy zatem dokonać odpowiednich zmian w systemie szkolnictwa i prewencji.
Ponadto podnoszą się glosy, ze może dojść do zatracenia różnicy między człowiekiem, jako istotą wolnej woli, myślącą, a zwierzęciem, jako istotą czującą. Może to doprowadzić do tego, ze człowieka zacznie się traktować również jak zwierze, a od tego już blisko do eliminacji, eutanazji i traktowania człowieka w kategorii użyteczności lub zabawy. Wielu uważa, że problem adwokata dla zwierząt mógł zrodzić się jedynie w znudzonym, bogatym społeczeństwie, podczas gdy na świecie jest tyle ludzkiego nieszczęścia i nieprawości. Inni zaś mówią, że właśnie, aby uniknąć kolejnego zła, trzeba zająć się tymi, którzy nie mogą się sami bronić.
Zwierzę nie może być traktowane jak człowiek, o zwierzę należy się troszczyć, ba, kochać je, chronić, nie wolno mu robić żadnej krzywdy, ale także nie wolno przesadzać. Wiele osób traktuje swoje pupile jak istoty ludzkie, ubiera je, ozdabia, karmi jak człowieka, nie zdając sobie nawet sprawy, że w ten sposób się również nad zwierzęciem pastwi. Nie tylko bicie i maltretowanie, ale także nieodpowiednie traktowanie jest znęcaniem się.
Wielu hodowców zwierząt, wytrawnych znawców, kynologów, weterynarzy i specjalistów jest przeciwnych wprowadzeniu adwokata. Niektórzy prawnicy, gwiazdy kina i telewizji są za. W akcje włączył się nawet znakomity francuski aktor i szwajcarski obywatel- Alain Delon. Jeśli prawo byłoby przyjęte, Szwajcaria stałaby się pierwszym państwem na świecie, w którym zwierzęta mają adwokata.
Monika Gąsiorowska, Genewa
Autorka jest korespondentką portalu Netbird.pl w Szwajcarii
Źródło: Netbird.pl fot: sxc.hu
Komentarze
Brak dodanych komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?
|
|
| | |
Ciechanowiec OnLine 2006 - 2019...
Prawa autorskie należą do autorów i/lub redakcji portalu ciechanowiec.info.
Przedruk, reprodukcja, powielanie na potrzeby komercyjne bez zgody właściciela praw autorskich są zabronione. ...
Redakcja ciechanowiec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, wpisów użytkowników w shoutbox, komentarzy na forum, pod newsami, artykułami, zdjęciami, wpisami na facebook i innych portalach społecznościowych.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.07 | 21,814,460 Unikalnych wizyt | jQ Blog
|
| | |
|