65. rocznica zakończenia konferencji jałtańskiej
11 lutego 1945 roku zakończyło się spotkanie Wielkiej Trójki w krymskim kurorcie, które stało się symbolem zdrady zachodnich sojuszników wobec Polski i ich zgody na podporządkowanie Europy Środkowo-Wschodniej sowieckiemu imperium.
Spotkanie alianckich przywódców zdeterminowało światowy ład na kolejne 50 lat. Józef Stalin uzyskał od umierającego amerykańskiego prezydenta Roosevelta — w zamiast za przystąpienie do wojny z Japonią — wolną rękę w kwestii ustalania nowego ładu na terytoriach kontrolowanych przez Armię Czerwoną.
Brytyjski premier Winston Churchill mógł się jedynie przyglądać podejmowanym decyzjom. Osłabiona Anglia broniła swojego stanu posiadania i nie miała sił, aby włączyć się w dyskusje o nowym światowym porządku.
Ustalenia terytorialne dotyczące naszego kraju zakładały akceptację USA i Wielkiej Brytanii aneksji polskich ziem wschodnich, dokonane przez ZSRR, kiedy Sowieci byli jeszcze sojusznikiem Niemiec. Zachodni alianci próbowali przeforsować zachowanie przez Polskę Lwowa, ale stanowczy sprzeciw Stalina zamknął dyskusje. Problemów dostarczało również wytyczenie nowej zachodniej granicy, jak to barwnie ujął Churchill: „zawsze warunkowałem przesunięcie polskich granic na zachód twierdzeniem, że Polacy nie powinni otrzymać na zachodzie więcej, niż zechcą i potrafią zagospodarować. Byłoby nieszczęściem tak przekarmić polską gęś niemieckim jadłem, żeby zdechła z niestrawności” (W. Churchill „Druga Wojna Światowa”).
Decyzje Wielkiej Trójki dotyczące naszego kraju wywołały silne protesty Polaków. Dwa dni po konferencji Rząd RP na uchodźstwie wydał oświadczenie, w którym stwierdzał: „Decyzje Konferencji Trzech dotyczące Polski nie mogą być uznane przez Rząd Polski i nie mogą obowiązywać Narodu Polskiego. Oderwanie od Polski wschodniej połowy jej terytorium przez narzucenie tzw. linii Curzona jako granicy polsko-sowieckiej Naród Polski przyjmie jako nowy rozbiór Polski, tym razem dokonany przez sojuszników Polski”.
Podczas rozmów w Jałcie ustalono również, że 25 kwietnia 1945 r. w San Francisco odbędzie się konferencja założycielska ONZ.
sko
Źródło: Netbird.pl fot: commons.wikimedia.org
Zobacz także: Tomasz Gąsowski: W Jałcie nie grano dla Polski
Komentarze
Brak dodanych komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?
|
|
| | |
Ciechanowiec OnLine 2006 - 2019...
Prawa autorskie należą do autorów i/lub redakcji portalu ciechanowiec.info.
Przedruk, reprodukcja, powielanie na potrzeby komercyjne bez zgody właściciela praw autorskich są zabronione. ...
Redakcja ciechanowiec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, wpisów użytkowników w shoutbox, komentarzy na forum, pod newsami, artykułami, zdjęciami, wpisami na facebook i innych portalach społecznościowych.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.05 | 21,792,730 Unikalnych wizyt | jQ Blog
|
| | |
|