Krajobraz po bitwie czyli losy dzieł sztuki na Kresach po II wojnie światowej

   Rok 1939 stanowi niewątpliwie cezurę w dziejach wschodnich terytoriów dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wówczas definitywnie zakończył się okres polskiej administracji na tych ziemiach, jak i dominacji języka polskiego w kulturze. Aneksja Wołynia, Podola, Wileńszczyzny i zachodniej Białorusi do ZSRR jesienią 1939, a następnie deportacje ludności polskiej na sowiecki daleki wschód w 1939-41 oraz pozostałej części na tzw. Ziemie Odzyskane po 1944, postawiły pod znakiem zapytania los skarbów kultury gromadzonych tam od wieków w rozlicznych świątyniach i rezydencjach magnackich. Skarby te (zaliczają się do nich m. in. zabytki malarstwa, rzeźby i architektury, nie mówiąc o złotnictwie) pozostawały często jedynym wymownym, choć niemym, świadkiem polskości na Wschodzie. Jako takie stały się elementem niewygodnym, a niekiedy wręcz niepożądanym w nowej sowieckiej rzeczywistości.

   Przeważająca część dzieł sztuki na dawnych Kresach pochodzi z XVII-XVIII w. i dotyczy szeroko rozumianej sztuki baroku i rokoka. Wśród zabytków wyróżniają się kościoły, założenia klasztorne, pałace, synagogi i rzecz jasna cerkwie, wraz z wyposażeniem. Budowle te fundowały zwykle rody magnackie, jak Potoccy,
Koniecpolscy, Pacowie, Sapiehowie czy Żółkiewscy. Fundatorzy nie skąpili środków na wystrój wnętrz i przepych elewacji, gdyż miały świadczyć o ich potędze. Świątynie katolickie, jak kościół Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie (fundacji Paców) czy św. Wawrzyńca w Żółkwi (fund. Stanisław Żółkiewski) wznoszono nie tylko ad maiorem Dei gloriam, lecz przy okazji ad maiorem familiae gloriam. Sąsiadowały one z cerkwiami, synagogami i świątyniami Ormian, co tworzyło przedziwną mozaikę ludów i wyznań. II wojna światowa zburzyła ten konglomerat. Dla władzy komunistycznej ZSRR zabytki te były wytworem "pańsko-burżuazyjnej" Polski, z którym należało, po usunięciu ludności polskiej, coś zrobić. Repatriacje powojenne stały się zarazem końcem działalności Kościoła katolickiego jako gospodarza wielu świątyń i klasztorów: wraz z wiernymi terytoria za linią Curzona opuści siłą rzeczy większość katolickich duchownych.

   Po 1944 Sowieci wszczęli na Kresach Kulturkampf w nowym wydaniu. Deklarowana wrogość do religii i "szlachetczyzny" jako takiej znalazła swój wyraz w bezprecedensowej akcji grabieży, dewastacji i niszczenia, z wysadzaniem świątyń w powietrze włącznie. Ten ostatni los spotkał m. in. monumentalny pojezuicki kościół barokowy w Pińsku i wysokiej klasy zabytek XVIII w. rokoka, świątynię Bazylianów w Berezweczu (obecnie Głębokie w pn. Białorusi). Świątynie często zamieniano na kluby i magazyny, co miało przyspieszyć niszczenie i w konsekwencji przyczyniało się do utraty substancji zabytkowej. Paradoksalnie najwięcej szczęścia miały kościoły przekształcone w muzea Historii Religii i Ateizmu oraz galerie sztuki. Ich status pozwalał zachować w miarę nienaruszone wyposażenie i gromadzić zbiory z budowli zdewastowanych. Galerią Obrazów była w l. 1956-1990 katedra wileńska, a Muzeum Ateizmu monumentalny kościół Dominikanów we Lwowie, katedry w Kamieńcu Podolskim i Łucku. Przykładem zupełnie zniszczonego zabytku najwyższej klasy jest kaplica pałacowa Sieniawskich w Brzeżanach. Zbudowana w stylu renesansowym w 1554 r. i rozbudowana 1619-24 ( z tego okresu unikalne stiuki Jana Pfistera z Wrocławia, współtwórcy dekoracji kaplicy Boimów we Lwowie) jest obecnie ruiną, której renowacja wymagałaby wyjątkowych środków, o ile w ogóle jest możliwa. Zabytkowe cynowe sarkofagi Sieniawskich przewieziono jeszcze w 1920, w obliczu nadciągającej konnicy Budionnego, na Wawel (dziś w zbiorach zamku w Pieskowej Skale).

   Interesująca jest historia kolekcji Rzewuskich i Sanguszków w Podhorcach. Rody te władały XVII wiecznym pałacem w Podhorcach w l. 1718-1939. Wojewoda podolski, Wacław Rzewuski (1706-1779) zgromadził tam m. in. obrazy Tintoretta, Rubensa i Szymona Czechowicza nie licząc dużego zbioru gdańskich mebli i in. Zbiory te częściowo uległy rozproszeniu już w czasach carskich, ale część dotrwała do 1939. Ostatni właściciel, ks. Roman Sanguszko zdążył wywieźć zbiory do Brazylii, gdzie do dziś są chronione przez Fundację kulturalną Sanguszków w Sao Paulo. Sam pałac Sowieci zamienili na szpital. Obecnie trwa jego renowacja z przeznaczeniem na rezydencję prezydenta Ukrainy. Powrót kolekcji magnackich do Podhorców, nie mówiąc o zwrocie własności Sanguszkom w nowej rzeczywistości politycznej po 1991 nieprędko doczeka się realizacji. Pomimo że upadł ZSRR, władze niepodległej Ukrainy też nie kwapią się z uregulowaniem spornych kwestii własnościowych. Wieloletnia antypolska propaganda i podtrzymywanie mitu "polskiego pana" zrobiło swoje...

   Szczególną rolę w zachowaniu kresowych zabytków odegrała Lwowska Galeria Obrazów. Muzeum to jest obecnie jedną z największych tego typu instytucji na Ukrainie, a jego największą zasługą jest ocalenie od zagłady wielu bezcennych pamiątek po Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Filią galerii jest zamek w Olesku, zbudowany XVI/XVII w. przez Daniłowiczów (w 1629 r. urodził się tam Jan Sobieski, przyszły król). Na zamku tym zebrane są przedmioty z całego niemal Podola i Wołynia, uratowane z niszczejących świątyń i pałaców. Do najcenniejszych należą cztery wielkie obrazy o treści batalistycznej, które zdobiły panteon chwały Żółkiewskich i Sobieskich w kolegiacie w Żółkwi. Najstarszy z nich to malowidło na desce "Bitwa pod Kłuszynem", autorstwa Szymona Boguszowicza (lwowskiego artysty cechowego), powstałe zapewne w 1620 r. wg wskazówek hetmana. Pozostałe trzy to "Bitwa pod Wiedniem" Martina Altomonte, ok. 1693-95, "Bitwa pod Parkanami" tegoż i wreszcie "Bitwa pod Chocimiem" Kastlera i Stecha z 1679, jedno z największych polskich płócien batalistycznych. Sama kolegiata żółkiewska ocalała i po zwróceniu jej katolikom zapewne upomni się o swe dzieła...

   Casus Oleska do złudzenia przypomina spór o tryptyk "Sąd Ostateczny" Memlinga między bazyliką w Gdańsku a tamtejszym Muzeum Narodowym czy kwestie rewindykacji dzieł sztuki przewiezionych po 1945 ze świątyń Dolnego Śląska do warszawskiego Muzeum Narodowego. Targi o zabytki to często zapominany lecz ważny element spadku po komunistycznym rozdziale Kościoła od państwa. Jego przezwyciężenie w państwach Europy Centralnej i Wschodniej przyczyniłoby się nie tylko do pojednania licznych narodów tu mieszkających, lecz przede wszystkim uczyniłoby zadość kulturze - głównej ofierze ideologii XX wieku.


Marcin SkwarskiIlustracje:

1. Obraz "Madonna Wieszcza" fot. Włodzimierz Świderski, "Miejsca Święte" nr.11/1998.

Ulubiony wizerunek Maryi – Madonna Mickiewicza – po śmierci poety został wystawiony na licytację i sprzedany. Przed drugą wojną światową znalazł się w miejscowości Dukszty Pijarskie na Wileńszczyźnie. Jakie były jego dalsze losy i gdzie znajduje się obecnie?

2. Mapa Polski z okresu dwudziestolecia międzywojennego, Jacek Kolbuszewski "Kresy", Wrocław 2000, s. 109.


Napisane przez cc_admin dnia luty 12 2010 19:04:43 · 1 komentarz · 7415 czytań · Drukuj

Komentarze

#1 | ald dnia luty 27 2010 18:45:56
Bardzo ciekawy artykuł . Ciekawe jakie dzieła sztuki znajdują sie obecnie na Podlasiu , np w kościołach . Może ktos o tym też napisze .

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 33% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 33% [1 głos]
Dobre Dobre 33% [1 głos]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]

Polecamy strony:

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie

PORTAL POŚWIĘCONY POLSKIM BOHATEROM, POLSKIEJ HISTORII ORAZ POLSKOŚCI

FUNDACJA PAMIĘTAMY - O DOBRĄ PAMIĘĆ
ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Reklamy:

Niezapominajka - Gospodarstwo agroturystyczne - Kozarze 3A

Gospodarstwo Agroturystyczne Bożena i Mateusz Rutkowscy

Sprzedam działkę 4000m2 - 602 117 367

Stal-Trans usługi dźwigowe i transportowe

Ostatnio w galerii:

92
91
90
89
88

Losowo z galerii:

Losowy artykuł:

Z historii walk o niepodległość Polski w rejonie Puszczy Białowieskiej w XIX i XX wieku
   Tereny położone pomiędzy Bugiem i Narwią, jak też i sam masyw leśny największej polskiej puszczy - Puszczy Białowieskiej, na przestrzeni dwóch ostatnich stuleci wielokrotnie stawały się obszarem zmagań orężnych o niepodległość Polski, toczonych zarówno ze wschodnim zaborczym sąsiadem, jak też i z zachodnim agresorem i okupantem. Pokolenia naszych przodków przelewały tu krew w bojach z rosyjskimi - carskimi wojskami, z najeźdźcą bolszewickim oraz z wrogiem nadciąga­jącym z zachodu.
Kategoria: Danuta Siedzikówna - sanitariuszka "Inka" z 5 Brygady Wileńskiej AKIX Zjazd Absolwentów 2014

Nasze strony:

Niezapominajka-Gospodarstwo Agroturystyczne

FHU Daniel Wyszyński - Ciechanowiec

Kwatera nad Bugiem

CHARON Całodobowy Zakład Pogrzebowy

Ex Dystans 532 545 407

... i czasopisma:

blogmedia24.pl

niepoprawni.pl

blogpress.pl

naszeblogi.pl

Republika Blogerów

Portal Informacyjny KMN | Niezależne informacje z Polski i Świata

Nasz Dziennik

Gazeta Polska

Niezależna.pl - strefa wolnego słowa

Niezależna Gazeta Polska - Nowe Państwo

stefczyk.info

Codziennie ważne informacje ze świata polityki

Tygodnik Do Rzeczy

Telewizja Republika

Polska Niepodległa

Stanisław Michalkiewicz

Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski

Fronda.pl - portal poświęcony

www.piotrskarga.pl

Bibuła - pismo niezależne

Najwyższy Czas!

Burzowe info:

Mapa burzowa PolskiLinki z Ciechanowca:

Miejski Portal Internetowy

Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej

ZSOiZ

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka

Zapraszamy do hotelu i restauracji Nowodwory

ciechanowiec.media.pl

Młyn Ciechanowiec - tradycyjna polska mąka

Koło Wędkarskie nr 87 JAZGARZ w Ciechanowcu

Regionalne:

Katolickie Radio Podlasie

Wrota Podlasia

Gazeta Współczesna

Kurier Poranny

Kontakty - Tygodnik Regionalny

Głos Siemiatycz

Nr 1 w powiecie wysokomazowieckim

Powiatowy Urząd Pracy w Wysokiem Mazowieckiem

Mendom STOP!

MENDOM STOP!

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Radio Wnet

Żołnierze Wyklęci - zapomniani bohaterowie

Musimy się na nowo policzyć - Anna Walentynowicz

Instytut Pamięci Narodowej

Muzeum Powstania Warszawskiego

Poland - Polska

Narodowe Siły Zbrojne

Przegląd Narodowy e-kolekcja

Niezłomni - niepoprawna politycznie historia Polski

kresy24.pl

Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa

Stowarzyszenie Wspólnota Polska

O obrazach i słowach. Kontekst decyduje o znaczeniu fotografii.

Znajomi:Dietetyk Online

Domenomania.pl - profesjonalne usługi internetowe

Podziwiani:Włącz radio retro:

Przydatne:

Otwarte zasoby edukacyjne AGH w Krakowie

Legalnie. Libre Office.


Ciechanowiec OnLine 2006 - 2019
...
Prawa autorskie należą do autorów i/lub redakcji portalu ciechanowiec.info.
Przedruk, reprodukcja, powielanie na potrzeby komercyjne
bez zgody właściciela praw autorskich są zabronione.
...
Redakcja ciechanowiec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, wpisów użytkowników w shoutbox, komentarzy na forum, pod newsami, artykułami, zdjęciami, wpisami na facebook i innych portalach społecznościowych.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.12 | 22,299,093 Unikalnych wizyt | jQ Blog