Słów kilka o rodzinie Taraszkiewiczów
Ojciec "Jastrzębia" i "Żelaznego, Władysław Taraszkiewicz urodził się 18 kwietnia 1896 r. we Włodawie. Był synem Franciszka i Agaty z domu Haciuk ze wsi Przewłoka (pow. parczewski). Z zawodu był stolarzem - kołodziejem. Jego bliskim krewnym był Bronisław Taraszkiewicz (1892-1938), autor pierwszej gramatyki języka białoruskiego dla szkół średnich, który przełożył na język białoruski "Pana Tadeusza" i "Iliadę". W latach 1922-1927 był posłem na Sejm II RP, organizatorem i przywódcą Białoruskiej Włościańsko - Robotniczej Hromady. W 1933 r. znalazł się w Związku Sowieckim, gdzie w 1937 r. został aresztowany, a następnie rozstrzelany w wyniku czystek stalinowskich.
Matka, Róża Klara urodziła się 31 VIII 1902 r. Była córką Piotra Sybilli i Jadwigi z domu Matuszewskiej. Piotr Sybilla, dziadek przyszłych partyzantów, pochodził z Kościan w woj. poznańskim, a babka Jadwiga, z oddalonej ok. 10 km. wsi Zadory, również w woj. poznańskim, należącym do zaboru pruskiego. Ciężkie warunki życia zmusiły Piotra i Jadwigę Sybilla do wyjazdu w poszukiwaniu pracy do Duisburga, miasta położonego w zachodniej części Niemiec, w Zagłębiu Ruhry.
U schyłku XIX w. duży przyrost naturalny, przeludnienie wsi, ucisk gospodarczy, polityczny i narodowy, któremu podlegała ludność polska pod zaborami, skłaniał ją do podejmowania emigracji zarobkowej, która najwcześniej i najliczniej dotknęła właśnie zabór pruski. Do 1900 r. ze wschodnich prowincji pruskich odpłynęło ok. 3,5 mln. ludzi, a w następnych 14 latach jeszcze ok. miliona. Do Niemiec zachodnich ściągał Polaków ciężki przemysł, potrzebujący tanich rąk do pracy. W Zagłębiu Ruhry w 1912 r. zamieszkiwało ok. 450 tys. Polaków. Pracowali głównie w kopalniach węgla. Życie organizacyjne Polonii było ściśle związane z krajem. Polacy w Niemczech mieli własne towarzystwa śpiewacze, sportowe "gniazda" Sokoła i organizacje stypendialne dla młodzieży. Większość robotników polskich w Zagłębiu Ruhry należała do Zjednoczenia Zawodowego Polskiego. W 1914 r. działało w Zagłębiu Ruhry 1735 przeróżnych organizacji polonijnych, a tamtejsza emigracja traktowała swój pobyt jako przejściowy, do czasu uzbierania sumy potrzebnej na zakup ziemi w kraju. Jedną z takich emigracyjnych rodzin byli właśnie Piotr i Jadwiga Sybilla, dziadkowie "Jastrzębia" i "Żelaznego".
Władysław Taraszkiewicz, w czasie I wojny światowej został wcielony - jak wielu Polaków z zaboru rosyjskiego - do armii carskiej. Podczas walk dostał się do niewoli i wraz z jeńcami został wywieziony w 1914 r. do Niemiec, do kopalni węgla w Zagłębiu Ruhry. Tam poznał swoją przyszłą żonę Różę Klarę Sybilla i tam również się pobrali. W Niemczech działał w organizacji "Sokół", do której później przystąpili również szwagrowie jego żony: Jaśkowiak i Czekała. Również w Niemczech, w Duisburgu, urodzili się trzej ich synowie: Edward - 22 stycznia 1921 r., Władysław - 9 lipca 1922 r. i Leon - 13 maja 1925 r.

Rodzina Taraszkiewiczów. Siedzą: matka Róża Klara Sybilla i ojciec Władysław Taraszkiewicz.
Między nimi stoi Rozalia Taraszkiewicz (ur. 1931 r.). Zdjęcie przedwojenne.
Z biegiem czasu Polacy zaczęli wracać do Ojczyzny. Szwagier Róży Klary, Jaśkowiak wrócił jako pierwszy. Dostał pracę w Łańcucie jako komisarz policji (drugi szwagier - Czekała wyjechał do Francji).
Władysław Taraszkiewicz wrócił z rodziną do Polski - do Włodawy - w sierpniu 1925 r. mimo, że w Niemczech oferowano mu posadę w dużym majątku ziemskim - jako stolarzowi-kołodziejowi. Po powrocie rodzina Taraszkiewiczów przez krótki czas mieszkała na ul. Podzamcze, a następnie na ul. Folwarcznej. Ojciec prowadził warsztat, miał ucznia i czeladnika. W roku 1927 pobudowano dom na ul. Podzamcze. 27 stycznia 1931 r. Taraszkiewiczom urodziła się córka Rozalia. Synowie ukończyli szkołę podstawową we Włodawie. Leon pracował i uczył się zawodu masarza u p. Dejera we Włodawie, Władysław uczył się w Siedliszczu krawiectwa, Edward uczęszczał do szkoły handlowej w Chełmie, gdzie mieszkał na stancji.
autor - Grzegorz Makus
współpraca - Kazimierz Krajewski - IPN Wa-wa
Komentarze
Brak dodanych komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?
|
|
| | |
Ciechanowiec OnLine 2006 - 2019...
Prawa autorskie należą do autorów i/lub redakcji portalu ciechanowiec.info.
Przedruk, reprodukcja, powielanie na potrzeby komercyjne bez zgody właściciela praw autorskich są zabronione. ...
Redakcja ciechanowiec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, wpisów użytkowników w shoutbox, komentarzy na forum, pod newsami, artykułami, zdjęciami, wpisami na facebook i innych portalach społecznościowych.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.05 | 22,042,406 Unikalnych wizyt | jQ Blog
|
| | |
|